11 kwietnia 2019

Rozwiązania Business Intelligence wspierają procesy podejmowania decyzji w firmach, co pozwala na efektywniejsze planowanie i zarządzanie oraz zapewnienie pełnego wglądu w sytuację firmy.

 

 

 

Tematyka webinaru:

  • ile traci Twoja firma bez analizy danych,
  • jak rozwiązania BI pomagają w podejmowaniu optymalnych dla biznesu decyzji,
  • jak proste jest wdrożenie systemu BI gdy korzystasz już z oprogramowania ERP.

Wideo

Business Intelligence - analityka biznesowa i controlling

 

Czy masz pewność, że Ty i Twoi pracownicy podejmując codzienne decyzje opieracie je na rzetelnych informacjach? Nawet jeśli intuicja Cię nie zawodzi, warto poprzeć ją konkretnymi faktami.

Rozwiązania analityczne Business Intelligence to w skrócie proces przekształcenia dużych ilości danych w informację oraz przekształcenia tej informacji w przydatną wiedzę, która umożliwia podejmowanie decyzji.

 

 

Dowiedz się więcej o BI w Comarch ERP XL

Poznaj rozwiązania BI dla Comarch ERP Optima

 

Szkolenie prowadzi:

 

Robert Żuber, Konsultant BI, Product Manager Comarch BI Point

Od 2015 roku w firmie Comarch zajmuje się systemami klasy Business Intelligence jako kosultant a obecnie również menadżer aplikacji analityczno-raportowej Comarch BI Point odpowiedzialny za rozwój produktu, projektowanie nowych funkcjonalności biznesowych oraz wdrażanie usprawnień w zakresie UI/UX.

Odpowiedzi ekspertów na pytania z czata

Pytania Odpowiedzi

Czy dostępna jest wersja testowa?

W zależności od produktu ERP istnieje możliwość skorzystania z próbnego okresu. Dla przykładu, jeśli zdecydują się Państwo na Comarch ERP Optima w wersji stacjonarnej - przysługuje testowy okres próbny na okres 60 dni.
Istnieje również możliwość skorzystania z próbnej wersji testowej naszych narzędzi chmurowych np. BI Point Manager.

Czy wersja testowa jest w stanie współpracować z bazą danych zawierającą 10000 SKU?

Wersja płatna i testowa nie różnią się od siebie w zakresie limitu danych.

Czy rozwiązanie BI prócz danych z systemu ERP może być zasilane dodatkowo danymi jeszcze z innych źródeł np. plików Excel?

Tak - dzięki modułowi wieloźródłowość, poza systemem ERP mamy możliwość podpinania zewnętrznych źródeł danych ( w tym plików płaskich jak np Excel). Wyjątkiem są narzędzia chmurowe (BI Point Open, BI Point Menadżer), w których nie ma modułu wieloźródłowości.

Czy Comarch BI Point równolegle może zostać spięty w tym samym czasie zarówno z Comarch ERP XL jak i Comarch ERP OPTIMA?

Przy użyciu np. BI Point Standalone może Pan utworzyć dowolne połączenie zarówno do bazy danych Optimy jak i kostek OLAP z których korzysta XL. Warto jednak pamiętać, że w kontekście Optimy będzie musiał Pan skorzystać z modeli danych bazujących na zapytaniu SQL-owym.

Zgodnie z informacjami jakie otrzymałem od firmy Comarch, Comarch XL Bi Start obsługuje tylko bazy danych gdzie „Liczba elementów dokumentów handlowych lub suma liczby zapisów kasowo \ bankowych oraz innych dokumentów płatności w bazie firmowej ERP XL jest nie większa niż 1 200 000 wierszy, co odpowiada bazie wielkości ok. 6GB. Niestety w Państwa przypadku ilość wierszy to 1 723 131 a wielkość bazy to ok. 17GB, co oznacza, że nie będziecie mogli Państwo wypełni korzystać z tej aplikacji.

W przypadku XL BI Start rzeczywiście istnieje takie ograniczenie i zalecanym rozwiązaniem przy takiej wielkości bazy jest skorzystanie z rozwiązania tzw "dużego XLa", czyli pakietu 1 lub 2. Duży XL BI to Pakiet 1 lub Pakiet 2. Od rozwiązania XL, BI Point Start różnią się głównie tym, że funkcjonuje na bazie analitycznej OLAP a XL BI Point Start korzysta z zapytań SQL.

Możemy w prezentowanym narzędziu ustalać KPI oraz prezentować ich realizację?

W narzędziu Comarch BI Point mamy dostęp do KPI i możemy śledzić ich realizację

Co to jest dashboard?

Dashboard to inaczej kokpit menadżerski. Zawiera najważniejsze dane z wybranych obszarów funkcjonowania biznesu w postaci różnych form wizualizacji danych (wykresy, mapy, KPI). Przykładowy dashboard zostanie zaprezentowany w ramach webinaru.

Możemy dołączyć dodatkowo zewnętrzne źródła danych?

Tak, dzięki modułowi wieloźródłowości, możemy się łączyć z zewnętrznymi źródłami danych

Czy można ustawić automatyczne odświeżanie?

Tak, dla poszczególnych modeli danych w BI Point możemy zdefiniować harmonogram odświeżania.

Czy te dashbordy są gdzieś do pobrania?

Jeśli korzystamy z rozwiązania BI Point dla Comarch ERP otrzymujemy zestaw standardowych dashboardów już "na wejściu".

Czy filtrowanie danych w dashboardzie może nastepować przez zaznaczenie interesujących danych bezpośrednio na wykresie, np. na wykresie mamy sprzedaż Produktów A,B, C i D, a interesuje nas tylko sprzedaż produktu A i B- więc czy możemy zaznaczyć tylko słupki dotyczące tych produktów i czy nastąpi przefiltrowanie produktów?

Tak, dane na dashboardzie można filtrować poprzez zaznaczanie interesujących nas danych. Zarówno w sposób globalny za pomocą kontrolki - 'filtr globalny' (dane agregowane są na wszystkich elementach dashboardu), jak i na poszczególnych elementach składowych dashboardu - wykres, tabela itd.

Czy można uzyskać wersję testową do Comarch BI Point?

Jeśli chodzi o synchronizacje BI Pointa z systemem Comarch ERP XL, to niestety nie udostępniamy wersji testowych tego narzędzia.

Czy możliwe jest dodawanie w dashboard/raportach pól obliczeniowych, tak jak w zwykłej tabeli przestawnej?

Możliwe jest tworzenie własnych miar wyliczanych, które mogą zostać użyte w tabeli, pivocie, KPI, wykresach, itd.

Czym różni się moduł BI od BI Point?

Comarch BI Point to internetowa platforma analityczna, z której możemy korzystać również na urządzeniach mobilnych. W jej ramach możemy korzystać z dashboardów, mamy również dostęp do wieloźródłowości. Może ona być stosowana jako samodzielne rozwiązanie do analizy danych lub jako uzupełnienie rozwiązania Comarch BI, w przypadku którego jako narzędzie analityczne jest oferowana Księga Raportów, czyli rozwiązania desktopowe bazujące głownie na raportach, bez możliwości korzystania mobilnego.

Czy BI XL może być zasilany z wielu źródeł (np. z 3 systemów informatycznych)? Jeśli tak, to jak odbywa się proces czyszczenia i uwspólniania danych?

Tak, w przypadku XL BI Point dzięki wieloźródłowości możemy korzystać z wielu źródeł danych. W tym wypadku należy samodzielnie połączyć się z tymi źródłami i stworzyć na ich podstawie modele danych. Na tym etapie można połączyć różne systemy ze sobą za pomocą np. części wspólnej lub sumy zbiorów.
Jeśli natomiast mówimy o projekcie dedykowanym, zalecamy zwrócić się do Partnera, który będzie mógł wdrożyć rozwiązanie BI, wraz z procesami czyszczenia, ładowania i łączenia danych.

Czy raporty wykonane w Comarch BI są możliwe do przeglądania w BI Point? Aktualnie korzystamy z licencji BI Pakiet II, w której mamy zdefiniowane raporty.

Mogą Państwo skorzystać z migratora raportów, który przeniesie zdefiniowane raporty z Księgi Raportów do BI Pointa.