22 stycznia 2018

Od początku nowego roku mikroprzedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczania się przy pomocy Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Weź udział w webinarze i dowiedz się, w jaki sposób poprawnie wypełniać nowe obowiązki! Z oprogramowaniem Comarch ERP to łatwy i szybki proces.

Dzięki udziałowi w webinarze dowiesz się:

 • czym jest i z czego się składa Jednolity Plik Kontrolny,
 • kogo i od kiedy dotyczy oraz co grozi za niewysłanie pliku JPK,
 • jak przygotować się do wygenerowania i przesłania JPK,
 • jakie inne zmiany w przepisach powitają przedsiębiorców w nowym roku.

Przygotuj firmę na JPK i pozostałe zmiany w przepisach w 2018

Wprowadzenie

Od stycznia 2018 roku przepisy nakładają na mikroprzedsiębiorców obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych. Informacje te muszą być generowane i przesyłane w wersji elektronicznej – w ściśle określonym schemacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Wiąże się to z koniecznością dostosowania systemów informatycznych przedsiębiorstw.

Podczas webinaru pomożemy Ci przygotować się do tej zmiany. Opowiemy między innymi o tym, w jaki sposób przy pomocy Comarch ERP XT albo Comarch ERP Optima automatycznie wygenerować JPK i przesłać go do Ministerstwa Finansów drogą elektroniczną.

Webinar rozpocznie się 22 stycznia o godzinie 11:00 - w jego trakcie dostępny będzie czat, w ramach którego nasi konsultanci udzielą odpowiedzi na wszystkie związane z tematyką pytania.

Comarch ERP XT i Comarch ERP Optima - systemy do zarządzania dla małych i mikroprzedsiębiorstw

Comarch ERP XT to nowoczesny program wspomagający pracę jednoosobowych i małych firm. Jest to prosta w użytkowaniu aplikacja służąca do fakturowania, obsługi magazynu, prowadzenia prostej księgowości oraz własnego sklepu internetowego. Program dostępny jest przez przeglądarkę internetową oraz aplikacje mobilne na platformy Android i iOS. W rozwiązaniu największy nacisk położono na bezpieczeństwo danych, wygodę pracy i intuicyjne działanie. 

Comarch ERP Optima to najpopularniejszy w Polsce program stworzony dla małych i średnich firm z każdej branży. Dzięki wbudowanym rozwiązaniom jest najchętniej wybieranym oprogramowaniem wśród biur rachunkowych i doradców podatkowych.

Oba programy zapewniają Ci pełną obsługę JPK - podczas webinaru pomożemy Ci zdecydować, który z nich będzie lepiej odpowiadał Twojemu trybowi pracy i specyfice Twojej firmy.

Zmiany w przepisach

JPK to jednak nie wszystko, co czeka przedsiębiorców w 2018 roku. Zmiany w VAT i CIT, split payment - to także zagadnienia, którym należy poświęcić stosowną uwagę. Eksperci Comarch i biura rachunkowego Taxpoint opowiedzą, co zrobić, aby przygotować się na nadchodzące nowinki.

 

Wideo

Sylwia Wasiak

Sylwia WasiakComarch SA

Absolwentka międzywydziałowych studiów Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2008 roku zawodowo zajmuje się budowaniem relacji w branży teleinformatycznej- początkowo w polskim oddziale NEC Eastern Europe, następnie w pionie Klientów Kluczowych Telekomunikacji Polskiej i Orange. Od dwóch lat odpowiada za utrzymanie i rozbudowę Sieci Partnerskiej Comarch na Mazowszu.

Wioletta Golda

Wioletta GoldaComarch SA

Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Zarządzania, specjalizacja Finanse i Księgowość. Z branżą IT związana od ponad 17 lat. Początkowo w firmie CDN jako konsultant w zespole księgowym Comarch ERP Optima/Klasyka, a następnie jako kierownik zespołu konsultantów księgowych Comarch ERP Optima/Klasyka. W tym czasie odpowiadała za rozwój funkcjonalny linii produktów Comarch ERP Klasyka – Księga Podatkowa i Księga Handlowa. Od 8 lat jest głównym projektantem modułów księgowych systemu Comarch ERP Optima. Pomaga Klientom i Partnerom handlowym Comarch dostosować funkcjonalność programu do zmieniających się potrzeb rynkowych oraz do zmieniających się przepisów.

Władysław Varga

Władysław VargaTax Partner w Taxpoint sp. z o.o., spółce doradztwa podatkowego

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, licencjonowany doradca podatkowy. Doradztwem podatkowym zajmuje się od 2001 r. Autor wielu publikacji na tematy podatkowe w literaturze fachowej oraz glos do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, współautor komentarza do Dyrektywy VAT oraz twórca komentarza do Drugiej Dyrektywy Fakturowej. Cytowany w szeregu orzeczeń sądów administracyjnych oraz w interpretacjach organów podatkowych.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych. Odnosi liczne sukcesy reprezentując podatników w postępowaniach podatkowych i sądowo-administracyjnych. Wygrywał dla klientów sprawy również w Trybunale Sprawiedliwości UE, doprowadzając do zmiany praktyki polskich organów podatkowych. Prowadzi liczne szkolenia dotyczące tematyki VAT i związanych z tym praktycznych wątpliwości i problemów w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług dla klientów m.in. z branży sprzedaży detalicznej (retail), motoryzacyjnej oraz informatycznej.

11:00 Część pierwsza

1. Sylwia Wasiak, Comarch SA

Powitanie

2. Władysław Varga, Taxpoint

Jednolity Plik Kontrolny – najważniejsze informacje

 • Czym jest, kto i od kiedy musi tworzyć i składać Jednolity Plik Kontrolny?
 • Kim są mikroprzedsiębiorcy i jakie obowiązki będą ich dotyczyć od 2018 roku?
 • Jakie konsekwencje grożą za niewywiązanie się z obowiązków podatkowych?
11:15 Część druga

1. Sylwia Wasiak, Comarch SA

Systemy Comarch ERP gotowe na JPK

 • Comarch ERP Optima a Comarch ERP XT – który program odpowiada lepiej specyfice Twojej firmy?
 • Wersja chmurowa i wersja stacjonarna – poznaj zalety obu rozwiązań!

2. Wioletta Golda, Comarch SA

Jednolity Plik Kontrolny w praktyce

 • Mali i średni przedsiębiorcy już debiutowali – na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu JPK?
 • Krok po kroku: jak poprawnie wygenerować i wysłać JPK przy pomocy systemów Comarch ERP
 • Jednolity Plik Kontrolny a biura rachunkowe – jak wykorzystać nowy obowiązek do pozyskania nowych klientów?
11:40 Część trzecia

1. Władysław Varga, Taxpoint

Nie tylko JPK – pozostałe zmiany w przepisach w 2018 roku

 • Split payment – mechanizm podzielonej płatności w VAT
 • Nowe orzecznictwo VAT
 • Podwyższenie progu dla jednorazowej amortyzacji w CIT i w PIT
 • Limitowanie kosztów doradztwa i należności licencyjnych w CIT
 • Wprowadzenie źródeł przychodów w CIT.

2. Sylwia Wasiak, Comarch SA

Podsumowanie

Pytania Odpowiedzi

Witam. Pierwszy plik wysyłamy do 25 lutego tak ? Nie do 25 stycznia ?

Za styczeń wysyłamy plik do 25 dnia następnego miesiąca. Jeżeli ten dzień przypada na sobotę lub niedzielę termin zostaje przesunięty do poniedziałku.

Jeżeli chchę do swojej księgowej przesyłąć tylko faktury sprzedaży z Comarch ERP XT czy wystarczy tylko JPK_FA

Z programu można za pomocą mechanizmu Internetowej Wymiany Dokumentów (IWD) można przesyłać dokumenty. Następnie takie dokumenty trafiają do rejestrów. Na podstawie tych danych Biuro może stworzyć JPK_VAT. Niektóre Biura Rachunkowe importują dane z JPK_FA. Najlepiej dopytać swoje Biuro Rachunkowe.

Czy jest możliwość na podstawie otrzymanego od klienta pliku JPK_FA wczytać do programu comarch optima, aby potem móc z niego wygenerować plik JPK VAT oraz deklarację VAT?

Z pliku JPK_FA nie da się zaimportować danych do programu Comarch ERP Optima. Import jest możliwy tylko z pliku JPK_VAT.

Gdzie weryfikuję w Optimie kontrahenta VAT czynnego?

Weryfikacja możliwa jest z poziomu formularza kontrahenta, na fakturze, dokumencie w rejestrze VAT.

Proszę powiedzieć gdzie jest wybór wersji JPK VAT(3) w programie comarch?

W wersji 2018.1.1. Comarch ERP Optima dla danych za okres od 1 stycznia 2018 plik JPK_VAT generowany jest z automatu w schemie (3).

Czy mogę wystawić fakturę dla podmiotu, która nie posiada NIP, np. rady rodziców, i wyslać dane w JPK?

W sytuacji, gdy na fakturze nie prowadzono numeru NIP w pliku JPK_VAT program automatycznie wstawia słowo BRAK.

Witam, kiedy będzie można wysłać plik JPK podpisany profilem zaufanym?

W programie Comarch ERP XT jest już możliwość wysyłki poprzez ePUAP. W programie Comarch ERP Optima obecnie trwają prace związane z tym tematem. Na pewno będzie możliwość wysyłki pliku JPK_VAT darmowo bez konieczności zakupu certyfikatu kwalifikowanego.

Czy będzie również prezentacja przeniesienia do JPK_VAT faktur zakupu i paragonów fiskalnych?

"W programie Comarch ERP XT jest artykuł dotyczacy tego tematu:
https://pomoc.erpxt.pl/dokumentacja/sprzedaz-paragonowa-w-pliku-jpk_vat/
https://pomoc.erpxt.pl/dokumentacja/jak-dodac-jednolity-plik-kontrolny-jpk/
Do pliku JPK _VAT trafiają dokumenty z rejestrów VAT, plik powinien być zgodny z deklaracją VAT-7. "

Czy można zweryfikowac status danych kontarahentów istniejących w bazie jako czynnych podatników w sposób seryjny

W programie Comarch ERP Optima na liście Kontrahentów w menu kontekstowym (prawy klawisz myszy) jest opcja Operacje seryjne> Zweryfikuj status VAT.

Czy na analizie przedstawianych dashbordów można zestawić z soba dwa lata okres bieżący i poprzedni lub zestawienie z założonymi planami.

W przypadku dashboardów można analizować dane na wybrane przez siebie lata, np. używając wymiaru Czas Kalendarzowy na jednej z osi wykresu, można porównać między sobą poszczególne lata.

W jaki sposób wprowadzić do BI dane planowane, aby uzyskać wynik realizacji budżetu ?

Do planowania budżetu oraz wprowadzania danych planowanych, służy narzędzie Budżetowanie, dostępne w module BI. Po utworzeniu budżetu i dodaniu go do Hurtowni Danych, plany będą później dostępne w raportach BI.

Czy będzie możliwe generowanie JPK księgi od 18 lipca w Comarch optima?

W programie Comarch ERP Optima już można wygenerować plik JPK_KR na żądanie Urzędu Skarbowego. Na oknie Pliki JPK w menu obok ikony plusa jest dostępna opcja: Pliki JPK na żądanie US.

Czy comarch ma już schemat JPK VAT (3)

W programach Comarch ERP XT oraz Comarch ERP Optima oraz Klasyka jest juz obsługa schemy JPK_VAT (3).

Jakie dane powinien zawierać plik JPK_MAGAZYN?

"W pliku JPK_MAG wykazujemy dokumenty magazynowe (przyjęcie z zewnątrz, wydanie na zewnątrz, rozchód wewnętrzny, przesunięcia międzymagazynowe). Struktura pliku dostępna jest na stronie
http://www.mf.gov.pl/documents/764034/5134536/Schemat_JPK_MAG%281%29_v1-0.pdf

Czy BI point jest dostępny w wersji angielskiej

Tak, Comarch BI Point jest dostępny w kilku wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej i hiszpańskiej.

czy nalezy wypełnić również faktury zakupu? czy tam należy wskazać wszystkie pozycje z faktury zakupowej?

"W JPK_VAT wykazujemy faktury sprzedaży i faktury zakupu (globalnie)
W JPK_FA wykazujemy faktury wraz z ich pozycjami.
"

Dane składa się tylko za dany miesiąc czy narastająco?

W JPK_VAT wykazujemy dane zawarte na deklaracji VAT-7.

Czy Optima będzie dostosowana do wysyłki tych innych struktur JPK dla mikroprzedsiębiorów od lipca 2018?

W Comarch ERP Optima mamy wszystkie wymagane pliki JPK.

Wg którego schematu generowany jest JPK_VAT w wersji Optimy 2018.0.1?

"W Comarch ERP Optima 2018.0 JPK_VAT tworzone jest w wersji 2
Nowa wersja pliku JPK_VAT (3) dostępna jest od wersji COmarch ERP 2018.1

Jak wysłać jpk z optima ERP przez epuap profil zaufany?

"W chwili obecnej w Comarch ERP Optima plik JPK_VAT można wysłać podpisując go podpisem kwalifikowanym.
W Comarch ERP XT można korzystać z podpisu kwalifikowanego i ePUAP."

Czy za pomocą profilu zaufanego wyślę jpk z Comarch ERP Optima?

"W chwili obecnej można wysłać JPK_VAT korzystając z podpisu kwalifikowanego.
Trwają prace aby umożliwić wysłanie JPK_VAT za 01/2018 bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego. "

Nie mam odpowiedzi na swoje pytanie, dlaczego przy generowaniu pliku JPK województwo i powiat wyskakuje błąd?

W celu wyjaśnienia problemu proszę skontaktować się z asystą Comarch.

Oprócz JPK VAT będzie nadal obowiązywał vat-7?

Tak, w chwili obecnej obowiązuje deklaracja VAT-7 oraz jej uszczegółowienie, JPK_VAT.

czy w programie optima ERP mamy możliwość generowania pliku w EXCELu ?

Tak, w Comarch ERP Optima mamy możliwość utworzenia pliku zawierającego dane wykazane w pliku JPK_VAT.

Czy Ministerstwo Finansów pokazała jak ten plik ma wyglądać? jakie nazwy kolumn itd? czy wygląda to tak jak rejestry VAT czy inaczej?

Strukturę plików JPK można zobaczyć na stronach Ministerstwa http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-jpk

Gdzie w optimie można sprawdzić kontrahenta jaki ma status podatnika VAT (czynny czy nie)?

Sprawdzenie można wykonać z poziomu formularza kontrahenta, dokumentu w rejestrze VAT, na liście w rejestrze VAT.

Czy faktury zakupowe na paliwo , od ktorych odliczane jest 50 % VAT są z automatu wprowadzone w polowie wartości do JPK ?

Sposób kwalifikacji dokumentów do pliku JPK_VAT jest taki sam jak przy kwalifikacji do deklaracji VAT-7.

Padła informacja że Na stronach Ministerstwa Finansów pojawił się projekt rozporządzenia dot. podpisywania plików JPK podpisem niekwalifikowanym,. Gdzie dokładnie

Przesyłam link gdzie została zamieszczona informacja http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12307360

Zgodnie z reklamą Comarch ERP XT miał być w roku 2018 bezpłatny dla mikroprzedsiębiorców

Prowadziliśmy promocję na Comarch ERP XT . Promocja dobiegła końca 15 grudnia.

czy przed zakupem Comarch ERP XT w wersji webowej można przetestować aplikację przed zakupem? Innymi słowy, jest jakaś wesja demo?

Program Comarch ERP XT można przetestować rejestrując się na stronę https://www.erpxt.pl/ . Na wersji demo jest limit 10 dokumentów handlowych oraz księgowych.

jakie to są pozostałe struktury JPK, które trzeba będzie wysyłać od/za lipiec 2018jQuery111206421350371980243_1521727790951

Pozostałe struktury przesyłane na żądanie to: JPK_FA, JPK_PKPIR, JPK_WB, JPK_MAG, JPK_KR, JPK_EWP .

Czy jpk pozostałych struktur jest obowiązek wysyłania za lipiec 2018?

Pozostałe pliki JPK wysyłamy na żądanie Urzędu skarbowego.

Dzień dobry, czy jest możliwe od samego początku pokazanie w programie tworzenie plików

"Posiadamy artykuły opisujące jak dodać / wysłać plik :
https://pomoc.erpxt.pl/dokumentacja/jak-dodac-jednolity-plik-kontrolny-jpk/
https://pomoc.comarch.pl/optima/pl/2018/index.php/dokumentacja/przygotowanie-plikow-jpk/"

Jakie dane są przekazywane do skarbówki w plikach JPK?

Plik JPK_VAT odpowiada danym wykazanym na deklaracji VAT-7. Struktura pliku i informacje od danych jakie znajdują się w pliku JPK_VAT dostępne są w biuletynie http://www.mf.gov.pl/documents/764034/6145258/Broszura+JPK_VAT%283%29+wersja+15.01.pdf

Czy ministerstwo nie może zrobić, że JPK-VAT będzie jednocześnie VAT-7?

Pewnie może, ale to już pytanie do Ministerstwa Finansów.

Gdy jest zawiszona działalność czy należy wysłac JPK

Odpowiedzi na takie pytania można znaleźć na stronie Ministerstwa w sekcji JPK : http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/struktury-jpk

Czy te pozostale stuktury np. kpir_jpk beda obowiazkowe od lipca 2018 czy beda tylko na żadnie urzedu musialy byc dosylane?

Od lipca 2018 pozostałe pliki podatnik będzie wysyłał na żądanie Urzędu Skarbowego.

Jaka wersja jpk vat obowiązuje od 2018 roku? W 2017 była wersja oznaczona numerem 2. Gdzie w optimie można sprawdzić jaka wersję ma przygotowywany plik jpk?

Od 2018 roku obowiązuje wersja (schema) 3 . Informacja o wersji pliku znajduje się w sekcji KodFormularza wersjaSchemy. Plik można otworzyć poprzez przeglądarkę IE.

Od kiedy wchodzi obwiązek wysyłania JPK_MAGAZYN, JPK_FA. Kto obowiązkowo powinien składać?

"Od 1 lipca 2018 r. – wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, przekazują inne struktury JPK na żądanie organów podatkowych.
Od 1 lipca 2016 r. obowiązek ten dotyczy duże przedsiębiorstwa.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie :
http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk"

Czy małe i średnie przedsiębiorstwa muszą obowiązkowo skłądać pozostałe pliki JPK od 1 lipca 2018?

Od 1 lipca 2018 pozostałe pliki JPK będą składane na żądanie organu kontrolnego. Obowiązkowy jest JPK_VAT.

Czy w OPtimie bedzie funkcjonalość "wysyłanie pliku JPK z podpisem prrzez E-PUAP" tak jak W Comarch ERP XT

Obecnie trwają prace nad tym tematem. Przed 25 lutego na pewno zostanie udostępniona wersja, która pozwoli na bezpłatną wysyłkę pliku JPK do US.

witam czy w dalszym ciągu obowiązuje składanie deklaracji VAT 7 mimo że bedziemy przekazywać JPK VAT

Obecnie należy składać deklarację VAT-7 oraz plik JPK_VAT.

Mam tylko moduł Faktury i Kasa Bank czy będę mogła wysłać JPK_MAG

Nie, w pliku JPK_MAG wykazujemy dokumenty magazynowe (przyjęcia zewnętrzne, wydania zewnętrzne, rozchód wewnętrzny i przesunięcia międzymagazynowe).

Czy można złożyć deklarację vat np.20 dnia, a jpk np. 25 dnia mca?

Nie ma obowiązku wysyłania deklaracji i pliku JPK_VAT w tym samym dniu. Istotne jest aby skutecznie dostarczyć deklarację i plik z zachowaniem wymaganych terminów.

Obawiam się, że złożenie w terminie JPK będzie z poślizgiem, bo przecież teraz dojdzie teraz około 1.500.000 nowych przedsiębiorców to SERWERY MINISTERSTWA PADNĄ

Najlepiej spróbować wcześniej wysłać plik na serwery MF.

Czy JPK będzie można autoryzować przychodem z roku 2016 ?

Na stronach Ministerstwa Finansów pojawił się projekt rozporządzenia dot. podpisywania plików JPK podpisem niekwalifikowanym, jak tylko zostanie podpisany, to w programie Comarch ERP Optima wprowadzimy taką możliwość.

czyli od stycznia wysyłam dwa dokumenty: JPK-Vat i VAT7 czy tylko JPK- VAT

Na obecną chwilę za styczeń należy wysłać deklarację VAT-7 oraz plik JPK_VAT.

W comarch ERP XT jest możliwość podpisu poprzez ePUAP, od kiedy będzie taka możliwość w Optimie?

Na obecną chwilę pracujemy nad takim rozwiązaniem. Na pewno przed 25 lutym będzie udostępniona możliwość bezpłatnej wysyłki pliku JPK do US.

Czy do wysyłki JPK konieczny jest podpis elektroniczny czy można korzystać z podpisu niekwalifikowanego?

Na obecną chwilę pliki można wysyłać podpisem kwalifikowanym oraz poprzez Profil Zaufany ePUAP. Jeżeli chodzi o program Comarch ERP XT obsługa ePUAP jest już możliwa.

dzień dobry czy nalezy składac jpk zerowe jezeli nie ma dokumentow

JPK_VAT zerowe również należy wysyłać.

Czy obowiązkowy JPK obejmuje wyłącznie rejestr sprzedaży, czy też także rejestr zakupu ?

JPK_VAT obejmuje rejestr zakupów i sprzedaży. Można powiedzieć, że JPK_VAT to uszczegółowienie deklaracji VAT-7

JPK jest wysyłany w formacie Excel? a jak nie to w jakim?

JPK wysyłany jest w formacie xml

Kiedy nowa wersja Optimy, z podpisem niekwalifikowanym jQuery11120842387750271137_1521802512813?

Jeżeli rozporządzenie będzie podpisane, to niezwłocznie udostępnimy w programie Comarch ERP Optima taką możliwość.

W jaki sposób przesłać plik jpk VAT do biura rachunkowego? Czy mogę zapisany na dysku plik wysłać po prostu pocztą elektroniczną, czy tylko przez IWD?

Jeżeli pracują Państwo na programie Comarch ERP XT , można wysyłać dokumenty (np. faktury sprzedaży, zakupu ) do Biura Rachunkowego jeżeli jest zrzeszone w iKsięgowość poprzez mechanizm IWD. Nie ma możliwości wysyłki poprzez mechanizm IWD wygenerowanego pliku JPK . Jeżeli posiadają Państwo Comarch ERP XT i pakiet z księgowością można samodzielnie wygenerować plik JPK_VAT.

Witam a jesli mam tylko mozliwość JPK_FA a nie JPK_VAT? Co zrobić?

Jeżeli posiadają Państwo program Comarch ERP XT w pakiecie Faktury , na obecną chwilę konieczny będzie zakup pakietu z księgowością . Możliwość pliku JPK _VAT jest dostępna tylko w pakiecie z księgowością.

Czy jest jakaś darmowa wersja demo tej wersji prostrzej ?

Jeżeli chodzi o program Comarch ERP XT , można zarejestrować się , wersja demo obejmuje 10 dokumentów handlowych i księgowych. Na tej wersji można również testowo wysłać plik JPK. https://www.erpxt.pl/

Czy są przesunięte terminy ,,25" na dzień(śobota) roboczy np.27 ?

Jeżeli 25 dzień miesiąca przypada na sobotę lub niedzielę, obowiązek wysyłki zostaje przesunięty na poniedziałek.

jak zaimportować wyciągi bankowe do programu ERP Optima

Jest biuletyn na ten temat na stronach walidowanych dla Klientów https://www.erp.comarch.pl/klienci/default.aspx?site=2146 OPT070 - Formaty elektronicznej wymiany danych z bankiem (eksport, import przelewow).pdf

Czy ERP Optima "zczytuje" /importuje w jakiś sposób wykaz faktur z innego programu?

"Import faktur możliwy jest poprzez pracę rozproszoną, import z pliku VAT_R.txt.
Istotne jest, aby dane zostały przygotowane w formacie akceptowanym przez Comarch ERP Optima.
W celu ustalenia szczegółów proponuję skontaktować się Autoryzowaqnym Partnerem Comarch."

Czy obowiązkowo trzeba prowadzić magazyn aby przygotować plik JPK magazyn

Dla mikroprzedsiębiorców pliki JPK_MAG mogą być składane na żądanie US od lipca 2018.

Jak rozumiem jpk teraz a od lipca obowiązkowo wszyskie struktury cz na żądanie?

Dla mikrofirm JPK_VAT od 01/2018 co miesiąc obowiązkowo, od 1 lipca 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa pozostałe pliki JPK na żądanie

Czy ERP Optima będzie gotowy na wysyłanie inncyh struktur? Kiedy będzie gotowy ?

Comarch ERP Optima pozwala na wysłanie wszystkich przewidzianych przez MF struktur JPK.

Czy JPK księgi rachunkowe oraz JPK wyciągi bankowe za styczeń mają obowiązek składać małe i średnie przedsiębiorstwa? Czy tylko na wezwanie od lipca?

"Co miesiąc składamy JPK_VAT. Od 1 lipca 2018 r. mikro, mali i średni podatnicy, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, przekazują inne struktury JPK na żądanie organów podatkowych.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk

W jaki sposób należy wpisać do rejestru sprzedaż z miesięcznego raportu fiskalnego, żeby podczas wysyłki JPK_VAT nie pojawiał się błąd związany z brakiem numeru NIP kontrahenta?

Adnotacja ze słowem BRAK nie jest błędem tylko ostrzeżeniem. Plik z takim zapisem zostanie poprawnie wysłany. https://pomoc.erpxt.pl/dokumentacja/slowo-brak-w-pliku-jpk_vat/

czy klient /podatnik może zestawienie swoich wystawionych faktur uwzględniające nip, nazwę , nr , kwoty itd. przysłać do księgowej w excelu? Jak to księgowa ma importować w Optimie- z jakiego poziomu?

W Comarch ERP Optima import dokumentów można wykonać za pomocą pracy rozproszonej, z pliku VAT_R.txt. Nie ma importu z arkusza MS Excel.

Czy to prawda, że z jednego komputera (nie jest to biuro rachunkowe) możliwe jest wysłanie tylko jednego pliku JPK VAT firmy (weryfikacja nr ID internetu) a co jak małżonkowei mają kilka osobnych firm ?

Nie słyszelismy o takim ograniczeniu. Proszę skontaktowac się w tej sprawie z MF.

Czy jeśli nie prowadzę stanu magazynu mam obowiązek przesłać JPK MAG na żądanie US

Pytanie do Urzędu Skarbowego. Artykuł na ten temat https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/topics/jednolity-plik-konktrolny/jpk-mag-magazyny-podlegajace-raportowaniu.html#

jak sprawdzam na rejestrze vat status podatników seryjnie to czy da się wygenerować raport z tej czynności żeby móc sobie wydrukować pod Deklarację vat że sprawdziłam na dzień złożenia deklaracji vat moich kontrahentów i byli wtedy podatnikami czynnymi

Z rejestru VAT sprawdzając seryjnie status VAT można log z przebiegu operacji zapisac ikoną 'Eksportuj zdarzenie do pliku teksowego', a nastepnie z pliku tekstowego wydrukować.

Dwa pytania:
kiedy będzie mozna wysłac przez epuap z comarch erp optima?
Czy plik testowy można wygenerować też z Comarch ERP Optima?

JPK_VAT podpisaną za pomoca profilu zaufanego (ePUAP/eGO) możliwe jest w Comarch ERP Optima w wersji 2018.2
Zależy o jaki plik tekstowy chodzi.

Czy z programu stacjonarnego można przesłać droga elektroniczną dane do księgowego? Jeżeli tak to w jaki sposób?

Można do tego celu wykorzystać model Pracy Rozproszonej. Więcej na ten temat w dokumentacji do programu.

Czy faktury zakupowe ze stawką 0 lub zwolnione nie powinny być wprowadzone do rejstru zakupów, czy odznaczone w prawym gornym rogu, aby nie zostały uwzględnione w jpk ?

Tak, wszystkie dokumenty które zostały uwzględnione na deklaracji VAT-7/7K muszą być wykazane w pliku JPK_VAT.

jeśli Optima zgłasza że kontrahent nie jest czynnym podatnikiem a on twierdzi, że jest, to gdzie to można zweryfikować w świetle JPK ?

Statusu podmiotu VAT można sprawdzić na stronie https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/

czy można wprowadzić fv sprzedaży przez BR do rej vat bezpośredni z pominięciem wystawiania fak sprzedaży

W rejestrze VAT możemy wprowadzać faktury sprzedazy i faktury zakupu. W przypadku generowania JPK_Fa taka faktura sprzedaży będzie wykazana w sposób uproszczony (np. bez podania ilości , domyślna jednosta miary to szt). Zalecamy wprowadzania faktur sprzedaży przez moduł Faktury.

czy program sam nie będzie odróżnił czynnych podatników VAT - i będzie wysyłał tylko te dane, które są potrzebne ? czy trzeba to robić ręcznie?

W programie Comarch ERP Optima w rejestrze VAT jest w operacjach seryjnych funkcja 'Zweryfikuj status VAT'

CZY JEŻELI MAMY FAKTURY SPRZEDAZOWE NA OSOBY FIZYCZNE UJMUJEMY JE W PLIKU JPK SPRZEDAŻY ?

Tak, wszystkie dokumenty które zostały uwzględnione na deklaracji VAT-7/7K muszą być wykazane w pliku JPK_VAT.

Czy jeśli przesyłam jpk_vat do biura rachunkowego to muszę go podpisać czy podpisuje go dopiero biuro rachunkowe wysyłając so US?

Jeżeli Biuro Rachunkowe będzie wysyłać plik JPK na serer Ministerstwa Finansów to musi go podpisać.

Gastronomia 100% sprzedaży na paragon, dla 1 % paragonów wystawiamy faktury, czy i jak te faktury ujawnić w plikach JPK w programie

Odpowiedź znajdą Państwo na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/pytania-i-odpowiedzi

w jaki sposób przekazuje i czy przekazuje plik JPK sprzedaż paragonowa

Tak, plik JPK powinein prezentować dokumenty, które zostały uwzaględnione na deklaarcji VAT-7

Czy firmy nie będące podatnikami VAT nie muszą składać żadnych struktur, jedynie na żadanie Urzędów?

Tak

Jeżeli wystawimy fakturę do pargonu w następnym miesiącu, to czy musimy korygować deklarację i JPK VAT za poprzedni miesiąc aby wykazać wystawioną fakturę?

Tak

jeżeli wystawiam np 100 faktur bo jestem vatowcem czynnym a część z moich odbiorców nie jest vatowcami to czy te faktury dla nich też ujmować w jpk bo trochę nie zrozumiałam Pani

Tak, plik JPK powinein prezentować dokumenty, które zostały uwzaględnione na deklarcji VAT-7

CZY FIRMA ZAWIESZONA WYSYŁA JPK

Jeżeli składa deklarację VAT to powinna również co miesiąc wysyłać plik JPK_VAT.

czy pik JPK musi być wysyłany p.księgowego czy sam przedsiębiorca może to zrobić sam?

Sam przedsiebiorca może wysłać plik JPK. Trzeba ustalić z osobą prowadzącą ksiegowość, kto będzie wysyłał pliki.

Jeśli sprzedam usługę podmiotowi będącemu zwolnionym z VAT to nie wykazuję takiej sprzedaży w deklaracji VAT i jpk?

Plik JPK powinein prezentować dokumenty, które zostały uwzaględnione na deklaarcji VAT-7. Sprzedaż wykazujem w całości

Czy w pliku JPK VAT i deklaracji VAT-7 należy wykazać sprzedaż do podatników, którzy po zweryfikowaniu okazali się nieczynni?

Plik JPK powinein prezentować dokumenty, które zostały uwzaględnione na deklaarcji VAT-7. Sprzedaż wykazujem w całości

Gdzie znajde instrukcję jak podpisać JPK podpisem niekwalifikowanym bądż przez ePUAP?

Instrukcja jest dostępna na stronie https://pomoc.comarch.pl/optima/pl/2018/index.php/dokumentacja/czy-bedzie-mozliwosc-podpisywania-plikow-jpk_vat-profilem-zaufanym-z-epuap/

Proszę o przesłanie instrukcji jak należy weryfikować kontrahentów w EPR Optima czy są czynnymi podatnikami VAT

https://pomoc.comarch.pl/optima/pl/2018/index.php/dokumentacja/weryfikacja-statusu-vat-kontrahenta/

Firma prowadzi spredaż detaliczną na kasie fiskalnej czy będzie wysyłany tylko raprt kasowy czy też faktury do wstawionego parragonu czy też raport kasowy pominiejszony o wystawione faktury do paragonu?

Odpowiedź znajdą Państwo na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/pytania-i-odpowiedzi

Podatnik vat czynny - sprawdzanie dotyczy faktury zakupowych i sprzedażowych, czy tylko zakupowych? Musimy kontrolować po obu stronach?

Dla zakupów weryfikujemy zawsze, natomiast dla sprzedaży ma to znaczenie w przypadku odwrotnego obciążenia.

Jeżeli muszę skorygować dane kontrahenta - i nastąpi to po kilku dniach - przed zamknięciem miesiąca - to czy należy wykonać korektę - czy pierwszy plik będzie już zawierał zmiany ?

Jeżeli na dokumencie w rejestrze VAT będą poprwione dane kontrahenta, to generując plik JPK_VAT do pliku przejdą dane z dokumentu.

Jak wygląda sytuacja JPKa jeśli podatnik ewidencjonuje sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej a faktury wystawia na żądanie klienta? Czy trzeba nanosić faktury w wartości "0" czy też pomniejszyć odpowiednio wykazaną na raportach miesięcznych i wprowadzić faktury wystawione do paragonów? Co w przypadku gdy sprzedaż jest rozbita na zaliczkę i paragon końcowy w różnych miesiącach ze względu na proces produkcji towaru a ostateczna faktura jest wystawiana do paragonów wystawionych w dówch miesiącach(okresach rozliczeniowych)?

Odpowiedź znajdą Państwo na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/pytania-i-odpowiedzi

Jak wprowadzić fakturę wystawioną dla klienta prywatnego (bez NIP)?

W przypadku sprzedaży na osobę fizyczną, w pliku JPK_VAT w numerze NIP pojawi się słow BRAK.

Od kiedy będzie można wysyłać i podpisywać pliki JPK profilem zaufanym e-PUAP?; chodzi mi o program Comarch Optima

ePUAP dla JPK_VAT dostępny jest w Comarch ERP Optima w wersji 2018.2

jak w jpk ma wyglądać dowód wewnętrzny dokumentujący sprzedaż zliczoną z utargów nieudokumentowanych. czy kontrahent to wtedy właśxciciel czy nic nie wpisywać?

W przypadku sprzedazy detalicznej, w pliku JPK_VAT w danych kontrahenta, adresie i numerze NIP pojawi się słow BRAK.

Czy jeśli wystawię fakturę do paragonu np. po upływie 2 miesięcy czy wówaczas nalezy korygować JPK? Nadmienię, że sprzedaż dop VAT ewidencjonujemy na podstawie raportów dobowych z kasy fiskalnej?

Tak

Czy próbnie mozna skorzystać z Chmury a nastepnie jak wszystko ok przejść na wersję stacjonarna zachwoując ciąglość dokumentacji?

Rezygnując z wersji Online Comarch ERP Optima, Klient otrzymuje kopię bazy danych, którą można odtworzyć na wersji stacjonarnej.

Czy w miejscu DOKUMENT na zakładce w rejestrach VAT musi być obligatoryjnie wpisany cały numer danej faktury (wszystkie litery, cyfry, znaki specjalne)? Czy można dołożyć do niego numery wewnętrzne stosowane w firmie?

Na dokumentach w rejestrze VAT numer dokumentu ma ograniczoną ilość znaków.

Dzień dobry. W jaki sposób mam wprowadzać faktury zakupu do ewidencji, aby rozliczyć Vat i wysłać plik JPK-Vat?

Na stronie https://www.comarch.pl//webinary.comarch.pl/files-pl/file_265/OPT079-Jednolity-Plik-Kontrolny.pdf jest biuletyn jak przygotować plik JPK w programie Comarch ERP Optima.

W podatku VAt w danym miesiącu można ująć koszt poniesiony w danym okresie oraz za dwa poprzednie. Czy w przypadku ujęcia w rejestrze fakturę za okres za który już plik JPK został wysłany muszę sporządzić korektę pliku.

Jeżeli za dany okres wysłano i deklarację VAT i plik JPK_VAT to sporządzamy korektę zarówno deklaracji jak i pliku JPK_VAT.

Czy jeśli Firma prowadzi magazyn komputerowo , ale nie ma takiego obowiązku, od lipca 2018 ma obowiązek przesyłania pliku JPK magazyn do Urzędu Skarbowego?

Od 1 lipca 2018 pozostałe pliki JPK, w tym np. JPK_MAG będą wysyłane na żądanie US. Obowiązkowo, co miesiąc wysyłamy JPK_VAT.

Która wersja Optimy ( dla mikrofirmy) ma możliwośc wysyłania przez ePuap

ePUAP dla JPK_VAT dostępny jest w Comarch ERP Optima w wersji 2018.2

jeżeli prowadzę księgowość w formie kpir i nie wprowadzam wyciągów bankowych to czy w momencie obowiązu z dniem 1 lipca będę musiała to prowadzić czy bank w którym mam konto będzie mógł mi w potrzebnej formie przesłać tego typu plik?

Proszę skierować pytanie do banku.

Jak powinny wyglądać JPK_VAT przyrozliczeniu metodą kasową- kwartalnie?

JPK_VAT wysyłamy co miesiąc, niezależnie od tego że deklaracja VAT składana jest kwartalnie.

W razie wystawienia faktury do paragonu na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności trzeba poprawić JPK?

Zgodnie z informacja ze strony MF, jeśli do paragonu wystawiono fakturę sprzedaży dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności nie ma konieczności wykazywania tej FA w pliku JPK.VAT. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/pytania-i-odpowiedzi

Wysłałam JPK VAT 18.01 do tej chwili mam komunikat o przetwarzaniu dokumentu i brak możliwości odbioru UPO . Zakładam że już nie dojdzie z jakim symbolem wysłać kolejny za ten okres ?

Tylko odebranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru daje gwarancję, że plik JPK_VAT został przyjęty. Jeżeli dokument został wysłany na serwer MF to proszę próbować odebrać UPO.

Chciałbym korzystać z książki podatkowej na dwóch komputerach (w siedzibie firmy i u księgowej). Oczywiście chcę kupić dwie licencje. Czy przenosząc bazę z komputera na komputer będę mógł pracować w taki sposób? Nie chcę korzystać z chmury.

Nie ma mozliwości połączenia danych z dwóch różnych baz. Odtworzenie bazy z kopii bezpieczeństwa może nadpisać dane.

Dzień dobry. Chciałbym korzystać z książki podatkowej na dwóch komputerach (w siedzibie firmy i u księgowej). Oczywiście chcę kupić dwie licencje. Czy przenosząc bazę z komputera na komputer będę mógł pracować w taki sposób? Nie chcę korzystać z chmury.

Nie ma mozliwości połączenia danych z dwóch różnych baz. Odtworzenie bazy z kopii bezpieczeństwa może nadpisać dane.

jak prawidłowo zaksięgować paragony fiskalne, skoro nie ma tam NIP?

W takim przypadku, w pliku JPK_VAT pojawi się słow BRAK.

czy trzeba będzie wysyłać dwie ewidencje zakupów jeżeli występuje 50% odliczenie podatku VAT?

W pliku JPK wykazujemy dokumenty i kwoty, które zostały uwzględnione na deklaracji VAT-7.

Od 1 lipca 2018 roku wszyscy są zobowiązani do składania czego? Jakiego JPK

Od 1.01.2018 roku wszyscy podatnicy VAT składają plik JPK_VAT, od 1.07.2018 roku na żądanie urzędu będą zobowiązani dostarczyc pozostałe pliki JPK

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą do celu jpk powinna założyć podstawowe konta księgowe?

Do pliku JPK_VAT wysyłamy dane z rejestru VAT, które są uwzględniane na deklaracji VAT-7. Założenie kont księgowych zależy od rodzaju księgowości a to już temat nie związany z JPK.

Witam, czy biuro rachunkowe JPK będzie mogło podpisać w optimie za pomocą profilu zaufanego ? Czy też wyłącznie podpis kwalifikowalny?

W Comarch Erp Optima można wysłać JPK_VAT podpisujęc plik podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym (ePUAP/eGO).

czy w księgowaniu VAT uwzględniamy faktury konsumenckie ( nie wymagany NIP ) a jeśli tak to przy JPK wychodzi błąd braku NIP

W sytuacji, gdy na dokumencie który jest zakwalifikowany do JPK_VAT nie uzupełniono nazwy kontrachemta, adresu lub numeru NIP w pliku JPK_VAT wstawiane jest słowo BRAK. Informacja o tym znajduje się w logu, który pojawia się po utworzeniu pliku JPK.

jak wprowadzamy faktury odwrotnie obciążone

Odpowiedź znajdą Państwo w menu Pomoc > FAQ pytanie [pyt. 2265] [OPT] W jaki sposób poprawnie wystawić fakturę sprzedaży z odwrotnym obciążeniem?

Witam. posiadam optime z 2013 czy da sie jakoś wygenerować jpk magazyn i inne potrzebne bo jpk vat robi mi firma zewnętrzna?

W celu przygotowania plików JPK potrzebna jest aktualna wersja programu.

|Dzień dobry. Czy wprowadzając dokumenty przez rejest vat (zakup) również te niepodlegtające vat można zaznaczyć, które nie podlkegaja JPK?

Do pliku JPK_VAT wchodze te same dokumenty, które zostały uwzględnione na deklaracji VAT-7.

Dzień dobry. Czy mając dostęp do modułu kasa bank faktury mogę wystawić fakturę za styczeń 2018 za pomocą Państwa programu i czy mogę ja potem wydrukować dla klienta?

Tak, Użytkownik posiadający moduł Kasa/Bank i Faktury może wystawiać i drukować faktury sprzedaży.

Czy można wysłać JPK za gudzień2017 mimo złożeniaVat 7 papierowo?

JPK_VAT składane jest zawsze elektronicznie.

Od kiedy będzie możliwość podpisania JPK-VAT profilem zaufanym w Optimie?

Możliwość podpisywania plików JPK Profilem Zaufanym ePUAP/eGO pojawiła się w wersji 2018.2

Dzień dobry. Czy w JPK ewidencjonować faktury wystawione do paragonów na osoby fizyczne?

Zgodnie z odpowiedzią MF, jeśli do paragonu została wystawiona faktura dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, nie ma konieczności wykazywania takiej FA w pliku JPK_VAT. Informacje na ten temat można znależć na stronie MF

jak ściągnąć nową wersję programu,żeby można było wysyłać JPK?

Nowa wersja programu dostępna jest po zalogowaniu się na Indywidualne Strony Klienta.

Wystawiam paragon - zaliczka np. w styczniu , a w lipcu (wynajem domków) klient prosi o wystawienie faktury na całość . Jak ujmujemy takie zdarzenie w JPK

Termin na wystwienie do paragonu faktury na osobę fizyczną to 90 dni.

Dzień dobry, jeżeli w danym miesiącu przedsiębiorca nie wystawił faktury czy ma przesyłać plik JPK ? Jezęli korzysta z pomocy Biura rachunkowego to JPK wysyłać do US czy do swojej księgowej?

JPK_Vat wysyłamy co miesiac. Kwestię kto będzie wysyłał plik proszę ustalić ze swoją ksiegową.

Czy księgując faktury za paliwo z możliwością odliczenia 50% VAT w JPK należy wykazywać 50% VAT i 50% kwoty netto?

W pliku JPK wykazujemy dokumenty i kwoty, które zostały uwzględnione na deklaracji VAT-7.

Jak ujmować w JPK faktury wystawione na osobę fizyczną , które nie mają NIP -JPK zgłasza błąd

W takim przypadku, w pliku JPK_VAT pojawi się słow BRAK.

A czy można od 2018 roku rozliczać się kwartalnie? kTO MOŻE ?

Kwartalne rozliczenie zostało zarezerwowane tylko dla małych podatników, ale nie w pierwszym roku działalności.

Witam, jak edytować dane faktury zakupu po zamknięciu, chodzi o zmianę stawki vat z 23% na 50 procent

W rejestrza VAT zakupu można skorzystać z kategorii specjalnej, na której zaznaczony jest parametr 'Podziel odliczenia 50%'.