21 czerwca 2016

Zobacz jak przygotować firmę na nachodzące zmiany w kontroli podatkowej.

Jednolity Plik Kontrolny przybliżą Państwu:

 • przedstawiciel Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów
 • projektanci systemów Comarch ERP
 • ekspert uznanej firmy doradztwa podatkowego Taxpoint 

Dlaczego Ministerstwo Finansów chce wprowadzić JPK? 

Eksperci przedstawią założenia planowanych zmian w zakresie kontroli podatkowej. Wyjaśnią czym jest JPK, na które przedsiębiorstwa został nałożony nowy obowiązek i od kiedy. Przede wszystkim omówią też struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego.

 

Jak będzie wyglądała implementacja JPK w systemach Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum? 

Comarch jako wiodący producent oprogramowania bierze udział w konsultacjach Ministerstwa Finansów i przygotowuje się na nadchodzące zmiany. Projektanci systemów Comarch ERP, opowiedzą Państwu o implementacji JPK w oprogramowaniu Comarch. Podpowiedzą też na co należy zwrócić uwagę  podczas przygotowywania plików JPK do kontroli podatkowej.

Zapraszamy też do odwiedzenia naszej strony internetowej stanowiącej kompendium wiedzy o JPK. 

 

Zagadnienia budzące wątpliwości interpretacyjne 

W trakcie webinaru będzie działał czat, co pozwoli Państwu na zadanie ekspertom pytań. Odpowiedzi, których nie zdążymy udzielić w trakcie czatu, zostaną opublikowane na naszej stronie.

Jeśli już teraz mają Państwo pytania dotyczące wprowadzanych zmian, prosimy o kontakt pod adresem e-mail jpk@comarch.pl.

Partnerem webinaru jest firma consultingowa Taxpoint

Wideo

11:00 - 11:45

Nowe zasady kontroli podatkowej 

Ekspert Comarch SA – Pani Barbara Przybylska i zaproszony gość – przedstawiciel Ministerstwa Finansów, Pan Jarosław Oleśniewicz, omówią następujące zagadnienia:

 • cel wprowadzenia zmian w prawie podatkowym, 
 • czym jest Jednolity Plik Kontrolny, z jakich struktur się składa,
 • jakie podmioty i od kiedy będą objęte nowymi przepisami,
 • zasady przesyłania danych w formie JPK  
 • kary grożące podatnikom za niedopełnienie obowiązków
 • plany rozwoju struktur JPK 


11:45 - 12:00

Jak przygotować firmę na zmiany w zakresie kontroli podatkowej 

Praktyczne wskazówki dla użytkowników systemów Comarch jak i pozostałych przedsiębiorców jak przystosować procesy księgowe w firmie do nowych przepisów, jak wdrożyć funkcjonalność JPK w systemie informatycznym firmy. 


12:00 - 12:30

Systemy Comarch gotowe na Jednolity Plik Kontrolny

Prezentacje funkcjonalności w systemach:

 1. Tomasz Tekieli – struktury JPK_KR (Księgi rachunkowe) i JPK_WB (Wyciągi bankowe) w systemie Comarch ERP XL 
 2. Monika Litwicka – struktury JPK_VAT( Ewidencja zakupów i sprzedaży VAT) i  JPK_FA (Faktury VAT) w systemie Comarch ERP Altum 
 3. Magdalena Ryńska – struktury JPK_MAG (Dokumenty magazynowe), JPK_PKPIR (podatkowa książka przychodów i rozchodów) i JPK_EP (Ewidencja przychodów) w systemie Comarch ERP Optima. 


Barbara Przybylska

Barbara Przybylska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na Wydziale Finanse i Bankowość. Z branżą IT związana od ponad 20 lat. Obecnie zajmuje się projektowaniem funkcjonalności dla systemu Comarch ERP XL mających na celu jego rozwój oraz dostosowanie do zmieniających się przepisów.  

Przygodę z branżą IT zaczęła od pracy w firmie CDN jako konsultant a następnie kierownik zespołu modułów finansowo – księgowych z grupy CDN Klasyka. Miała także przyjemność współuczestniczenia w pracach projektowych systemu Comarch ERP Optima. Od 14 lat  głównie związana z systemem Comarch ERP XL. Jako Dyrektor Centrum Kompetencyjnego przez sześć lat kierowała także zespołem Projektantów odpowiedzialnych za przygotowywanie projektów dla systemów Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch ERP Retail, aplikacji mobilnych. 

Tomasz Tekieli

Tomasz Tekieli

Absolwent Wydziału Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Obecnie zajmuje się projektowaniem funkcjonalności modułu księgowość Comarch ERP XL. Specjalizuje się w rachunkowości finansowej.  Z produkcją obszarów finansowo-księgowych w Comarch ERP XL związany od 2015 roku, początkowo jako tester a następnie projektant systemu. Wcześniej zajmował się badaniem sprawozdań finansowych w jednym z krakowskich biur audytorskich. Posiada tytuł biegłego rewidenta.

Monika Litwicka

Monika Litwicka

Projektant systemów Comarch ERP. Od ponad 15 lat związana z branżą IT. Początkowo konsultant w zespole księgowym Comarch ERP Optima/Klasyka, a następnie kierowała zespołem konsultantów księgowych Comarch ERP Optima/Klasyka. Od 10 lat jest zaangażowana w międzynarodowy projekt Comarch ERP Altum, gdzie odpowiada przede wszystkim za rozwój obszarów finansowo/księgowych. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie specjalizacja rachunkowość, od wielu lat pomaga Klientom w dostosowaniu sytemu do ich potrzeb oraz wprowadza rozwiązania zgodne ze zmieniającymi się przepisami.

Magdalena Ryńska

Magdalena Ryńska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na Wydziale Finanse. Na co dzień w dziale Asysty Comarch ERP Optima zajmuje się doradztwem i obsługą merytoryczną Klientów oraz Partnerów. W firmie Comarch pracuje również jako trener ds. szkoleń modułów księgowych programu Comarch ERP Optima.

Udostępniamy Państwu materiały z webinaru o JPK, który odbył się 21 czerwca 2016 r. 

Pytania i odpowiedzi (.pdf)

Odpowiedzi Ministerstwa Finansów, przedstawicieli firmy Taxpoint oraz ekspertów Comarach na pytania zadane przez uczestników czatu. 

 

Prezentacja ze szkolenia (.pptx)

Jak przygotować firmę na zmiany w zakresie kontroli podatkowej